144[2] Gini (2015) 48, 2 HDI (2017) 0, 794 (63) Valuta kostariški colón (CRC) Časovni pas CST (UTC−6) Vrhnja domena (TLD). cr. co. cr Klicna koda ++506 Republika Kostarika je obmorska država v Srednji Ameriki, ki na severu meji na Nikaragvo, na jugu na Panamo, na vzhodu na Karibsko morje, ter na zahodu na Severni Tihi ocean.
Priporočamo ogled tako v divjini (posebej popularni so nočni ogledi), kot tudi obisk katerega izmed centrov za rešene živali. Mi smo obiskali Jaguar rescue center, ki ga priporočamo vsem, ki boste v bližini Puerto Vijea. 3. Kostarika je raj za družine. Turistična ponudba je raznolika in prilagojena družinam. Tudi v hostlih in prenočiščih nižje kategorije boste zelo verjetno našli posteljico za otroke, v restavracijah pa so velikokrat imeli na voljo otroški stol. V vseh športnih agencijah so se maksimalno potrudili, da so uskladili vse člane družine, tako da smo imeli vsi nekaj od dneva. Raznolika ponudba term za celo družino pod vulkanom Arenal (La Fortuna, Kostarika) 4. Voda je pitna, trgovine pa dobro založene. V hostlih in družinskih hotelih imajo velikokrat na voljo skupno kuhinjo, kjer lahko pripravite preproste obroke, kar nam je še posebej ustrezalo, ker smo potovali z dojenčkom, ki je šele dobro spoznaval gosto hrano. V vseh krajih, kjer smo bivali, smo v trgovini našli osnovna živila in tako poskrbeli za zdrav in svež obrok za dojenčka.
Obstaja dobro razvit sistem privatnega skupinskega prevoza, ki pa bi nas kot štiričlansko družino prišel dražje kot najem avtomobila. Tako smo ga najeli za ves čas potovanja in v tem času naredili pot, ki je prikazana na spodnjem zemljevidu. Največji pomisleki pred potovanjem na Kostariko z dojenčkom 1. Največji pomislek pred odhodom je bil strah pred komarji in boleznimi, ki jih le ti prenašajo. Pri tem so nam pomagale informacije iz aktualnih spletnih strani zdravstvenih organizacij in tujih blogov. Še posebej uporaben je naslednji članek o komarjih in zaščiti pred njimi ameriške družine, ki se je po parih potovanjih na Kostariko preselila za stalno. Na naši poti smo komarje srečali le na karibski obali v Puerto Vieju in nekaj na pacifiški strani, v Santa Teresi. Ves čas potovanja smo imeli s sabo repelente in naravno zaščito za vse družinske člane.
V Kostariki je znanih 14 vulkanov, od katerih jih je bilo v zadnjih 75 letih aktivnih šest. Država je v zadnjem stoletju doživela tudi vsaj deset potresov magnitude 5, 7 ali več (3 potrese magnitude 7, 0 ali višje). H Kostariki sodi tudi več otokov. Otok Cocos (24 kvadratnih kilometrov) izstopa zaradi oddaljenosti od celinske zemlje, 480 kilometrov od Puntarenasa, vendar je otok Calero največji otok v državi (151, 6 kvadratnih kilometrov). Več kot 25% nacionalnega ozemlja Kostarike varuje SINAC (nacionalni sistem ohranitvenih območij), ki nadzira vsa zaščitena območja v državi. Kostarika ima tudi največjo gostoto vrst na svetu.
[3] Podnebje[uredi | uredi kodo] Podnebje je tropsko. Vendar ima država številne mikroklime, odvisno od višine, padavin, topografije in geografije vsake posamezne regije. Sezone so določene s tem, koliko dežja pade v določenem obdobju. Leto lahko razdelimo na dve obdobji: sušno, ki ga prebivalci poznajo kot poletje (verano) in deževno sezono, ki je lokalno znana kot zima (invierno). Poletna ali sušna sezona traja od decembra do aprila, zimska ali deževna sezona pa od maja do novembra, kar skoraj sovpada s sezono orkanov v Atlantiku in v tem času v nekaterih regijah stalno dežuje.
V njem gnezdijo tudi ogromne usnjače (Dermochelys coriacea), prava kareta (Eretmochelys imbricata) in glavata kareta (Caretta caretta). V gozdnem rezervatu Reserva Biológica Bosque Nuboso Monteverde živi okoli 2000 rastlinskih vrst, vključno s številnimi orhidejami. V njem je več kot 400 vrst ptic in več kot 100 vrst sesalcev. [13] V Kostariki je bilo ugotovljenih več kot 840 vrst ptic. Kot v večjem delu Srednje Amerike, so ptičje vrste v Kostariki mešanica severno in južnoameriških vrst. S sadjem bogata drevesa v državi, med katerimi je veliko takih, ki rodijo celo leto, so izjemno pomembna za ptice, od katerih nekatere preživijo ob hrani, ki je sestavljena samo iz ene ali dveh vrst sadja. Med najbolj opaznimi ptičjimi vrstami v državi so: kvecal (Pharomachrus mocinno), svetlo rdeča ara (Ara macao), trikrpi zvonarček (Procnias tricarunculatus), golovrati dežnikar (cephalopterus glabricollis) in tukan (Ramphastos sulfuratus).
Država je tesno povezana z ZDA, zato je tudi turistična ponudba prilagojena številnim ameriškim turistom. Večino naravnih znamenitosti je lahko dostopnih in zavarovanih. K urejenosti pripomore tudi dejstvo, da je večina naravnih znamenitosti plačljivih in da domačini znajo zaračunati vstopnino v višini 10$ in več tudi za najmanjši slap, ki ga boste slučajno odkrili ob poti. 2. Kostarika je raj za ljubitelje narave in opazovanja živali v divjini. Približno 25% njene površine je del enega izmed 26 nacionalnih parkov. Na relativno majhnem ozemlju pa je zastopane kar 5% svetovne biotske razvrstnosti. Na Kostariki boste vsekakor na račun prišli ljubitelji živali.
8 razlogov zakaj je Kostarika primerna za potovanje z majhnimi otrokiČe ste tudi vi eni izmed tistih, ki že v času nosečnosti iščete letalske karte za naslednjo družinsko potovanje, potem je Kostarika zagotovo država, ki jo morate dodati na vaš “bucket list”. Letos spomladi smo se s šestmesečnim dojenčkom in petletnikom odpravili na tritedenski potep po tej čudoviti Srednjeameriški državi, ki se že vrsto let ravna po smernicah trajnostnega turizma. V prvi vrsti smo iskali destinacijo z lepo naravo in možnostmi ogleda živali v naravnem okolju, hkrati pa možnost aktivnega oddiha. Tokrat delimo z vami razloge, zakaj smo se za prvo potovanje z novim družinskim članom odločili ravno za to državo.
Med njimi je navadna kapucinka (Cebus imitator), grivasti vriskač (Alouatta palliata), ogrožena opica Geoffroyeva brezpalčarka (Ateles geoffroyi) in srednjeameriška veveričja opisa (Saimiri oerstedii), ki je bila najdena le na pacifiški obali Kostarike in manjšem delu Paname in je bila ogroženo do leta 2008, ko je bil njen status nadgrajen v ranljiv. Krčenje gozdov, nezakonito trgovanje s hišnimi ljubljenčki in lov so glavni razlogi za njen ogroženi status. [12] Narodni park Tortuguero - ime Tortuguero lahko prevedemo kot 'polno želv' - je dom pajkov, opice vriskača in kapucinske; triprstega lenivca (Bradypus) in dvoprstnega lenivca (Choloepus), 320 vrst ptic in različnih plazilcev. Park je priznan za letno gnezdenje ogrožene orjaške črepahe (Chelonia mydas)in je najpomembnejše gnezdišče za to vrsto.
Instituto Nacional de Biodiversidad lahko zbira licenčnine za biološka odkritja medicinskega pomena. Kostarika je središče biološke raznovrstnosti za plazilce in dvoživke, vključno z najhitrejšim tekočim kuščarjem na svetu, iguanom s trnjenjem (Ctenosaura similis). [14] Prebivalstvo[uredi | uredi kodo] Kostariko sestavlja 65, 8% belcev, 13, 65% mesticev, 9, 03% imigrantov, 6, 72% mulatov, 2, 40% ameriških staroselcev (Indijancev), 1, 03% črncev, 0, 21% Azijcev ter 0, 88% ostalih. Med Kostaričani afriškega porekla je veliko potomcev priseljenih delavcev s področja zahodno afriških otokov, ki v večini govorijo angleško kreolščino. Kostarika ima najmanjši delež indianskega prebivalstva med srednje ameriškimi državami.
Največ padavin je na območju Karibov na osrednjih gorah Kordiljere z letno količino padavin nad 5000 mm (v San Joséju pade letno v povprečju 1867 mm padavin, v Puerto Limón na karibski obali pa 3518 mm, kar je skoraj dvakrat toliko). Vlažnost je tudi višja na karibski strani kot na strani Pacifika. Srednja letna temperatura na obalnih nižinah je okoli 27 ° C, 20 ° C v glavnih naseljenih območjih Cordillere Central in pod 10 ° C na vrhu najvišjih gora.
TV Slovenija 2 - RTV SLO
[4] Rastlinstvo in živalstvo[uredi | uredi kodo] Rdečeoka drevesna žaba (Agalychnis callidryas) Kostarika je dom številnih rastlin in živali. Medtem ko ima država le okoli 0, 03% svetovne kopenske površine, vsebuje 5% svetovne biotske raznovrstnosti. [5][6] Približno 25% ozemlja države je v zaščitenih nacionalnih parkih in zavarovanih območjih[7], največji delež zaščitenih območij na svetu (povprečje v razvoju v 13%, razvito svetovno povprečje 8%).
Obiskali smo tako karibski kot pacifiški del in na obeh straneh lahko izbirate med nešteto lepimi kraji. Nam je bila karibska stran iz vidika plaž lepša, pacifiška pa bolj zabavna zaradi valov in možnosti srfanja. Vse plaže so bile peščene, kar je bil sicer velik minus za šestmesečnika, ki daje vse v usta, ampak smo situacijo vsaj malo omilili z dudo 🙂 8. Najlažje se boste po Kostariki premikali z najetim avtomobilom. Najem ni poceni, je pa za družinsko potovanje zagotovo najbolj udobna možnost, saj je sistem javnega prevoza zelo slabo razvit, še posebej če želite potovati iz ene strani države na drugo.
Zasebnost - Deloitte